ScoreReport.net Logo
TeamsTournamentsUPA SeriesRRIFeedback

2009 UPA High School Western Championships

2009 UPA High School Western Championships
May 16 - May 17
Blaine, MN
Final Standings
1 - Hopkins HS
2 - South Eugene HS
3T - The Northwest School
3T - Seattle Academy
5T - Lakeside HS
5T - Minneapolis South HS
7T - Cathedral HS
7T - Roosevelt HS
9 - Churchill HS
10 - Alameda
11T - Eden Prairie
11T - Cretin-Derham Hall
13T - Fayetteville HS
13T - Nathan Hale
15T - Wichita East HS
15T - White Bear Lake HS

Spirit Rankings:
1 - Eden Prairie 5.0
2T - Roosevelt 4.83
2T - Wichita East 4.83
4 - Seattle Academy 4.60
5 - Alameda 4.43
6T - Fayetteville 4.40
6T - Minneapolis South 4.40
6T - White Bear Lake 4.40
9T - Cathedral 4.16
9T - Lakeside 4.16
11 - Nathan Hale 4.10
12 - Cretin-Derham Hall 4.08
13 - Hopkins 3.92
14 - South Eugene 3.83
15 - Northwest School 3.80
16 - Churchill 3.29
Pool A
(2-1) A1: Lakeside HS Boys A (1)
(1-2) A2: Churchill HS Open Varsity (8)
(3-0) A3: Minneapolis South HS (12)
(0-3) A4: White Bear Lake A (13)
SatGameFldScoreGameFldScore
9:00
10:15
10:45
12:00
A1-A319-10A2-A4213-8
1:00
2:15
A1-A4114-6A2-A3211-13
2:45
4:00
A1-A2112-8A3-A4212-8
Pool B
(3-0) B1: Hopkins (2)
(2-1) B2: South Eugene HS OPEN (7)
(1-2) B3: Roosevelt (11)
(0-3) B4: Eden Prairie (14)
SatGameFldScoreGameFldScore
9:00
10:15
B1-B3310-3B2-B4411-7
10:45
12:00
1:00
2:15
B1-B4315-2B2-B3410-7
2:45
4:00
B1-B2313-6B3-B4411-8
Pool C
(3-0) C1: The Northwest School-Boys A (3)
(2-1) C2: Alameda (6)
(1-2) C3: Cretin-Derham Hall (10)
(0-3) C4: Fayetteville HS (15)
SatGameFldScoreGameFldScore
9:00
10:15
C1-C3912-6C2-C4110-9
10:45
12:00
C1-C4910-8C2-C3310-8
1:00
2:15
2:45
4:00
C1-C2911-8C3-C41010-7
Pool D
(2-1) D1: Cathedral H.S. (4)
(3-0) D2: Seattle Academy Boys Varsity (5)
(0-3) D3: Nathan Hale (9)
(1-2) D4: East High (16)
SatGameFldScoreGameFldScore
9:00
10:15
D1-D31010-6D2-D4214-3
10:45
12:00
D1-D41012-5D2-D3410-3
1:00
2:15
D1-D2105-8D3-D497-8
2:45
4:00
Championship
Sat 4:45-6:00Sun 10:30-12:00Sun 12:30-2:00Sun 2:30-4:00
 
A1:Minneapolis South HS11
B2:South Eugene HS OPEN15
e F:4
South Eugene HS OPEN10
a F:3
South Eugene HS OPEN15
 
C3:Cretin-Derham Hall5
 i F:4
South Eugene HS OPEN9
 
D1:Seattle Academy Boys Varsity13
  
C2:Alameda5
f F:2
Seattle Academy Boys Varsity8
 
b F:4
Roosevelt11
  
B3:Roosevelt12
  k F:5Hopkins
 
C1:The Northwest School-Boys A15
  
D2:Cathedral H.S.14
g F:1
The Northwest School-Boys A12
 
c F:2
Cathedral H.S.5
  
A3:Churchill HS Open Varsity4
 j F:3
Hopkins15
 
B1:Hopkins15
 
A2:Lakeside HS Boys A15
h F:3
Hopkins14
d F:1
Lakeside HS Boys A12
D3:East High6
5th Place (tie)
Sun 12:30-2:00
Le:Minneapolis South HS15
l F:2Minneapolis South HS
Lf:Roosevelt13
5th Place (tie)
Sun 12:30-2:00
Lg:Cathedral H.S.11
m F:1Lakeside HS Boys A
Lh:Lakeside HS Boys A15
Consolation
Sun 8:30-10:00Sun 10:30-12:00Sun 12:30-2:00
La:Cretin-Derham Hall15
n F:2
Cretin-Derham Hall10
A4:White Bear Lake A5
 
 r F:12
Alameda6
Lb:Alameda14
  
o F:3
Alameda11
 
D4:Nathan Hale9
  
  t F:11Churchill HS Open Varsity
Lc:Churchill HS Open Varsity15
  
p F:4
Churchill HS Open Varsity15
 
C4:Fayetteville HS9
  
 s F:11
Churchill HS Open Varsity15
Ld:East High8
 
q F:1
Eden Prairie9
B4:Eden Prairie13
13th Place (tie)
Sun 12:30-2:00
Ln:White Bear Lake A10
u F:10Nathan Hale
Lo:Nathan Hale11
13th Place (tie)
Sun 12:30-2:00
Lp:Fayetteville HS15
v F:12Fayetteville HS
Lq:East High9
Other Results: