ScoreReport.net Logo
TeamsTournamentsUPA SeriesRRIFeedback

2008 UPA Club Ultimate Championships

2008 UPA Club Ultimate Championships
October 30 - November 2
Sarasota, FL
Final Standings:

1 - Jam
2 - Ironside
3T - Chain Lightning
3T - Johnny Bravo
5 - Revolver
6 - GOAT
7T - Ring of Fire
7T - Sockeye
9 - Sub Zero
10 - Machine
11 - Doublewide
12 - Bodhi
13 - Condors
14 - PoNY
15 - Truck Stop
16 - El Diablo

Strength Wildcards:
Northwest - 1
Central - 1
*This is based on the guidelines found here: http://www.upa.org/club/2008_club/series_guidelines#strength

The competition committee understands that this rule has caused some confusion and concerns for teams. We are open to proposals for possible changes to the allocation system for future events.


Farricker Award Winner:
Josh McCarthy (Ironside)

Team Spirit Winner:
Machine

Team Spirit Rankings:
1 - Machine - 4.9
2 - Ironside - 4.7
3 - Truck Stop - 4.6
4 - Chain Lightning - 4.5
5T - Bodhi - 4.3
5T - Johnny Bravo - 4.3
5T - PoNY - 4.3
5T - Ring of Fire - 4.3
5T - Sockeye - 4.3
10T - El Diablo - 4.1
10T - GOAT - 4.1
12 - Revolver - 4.0
13T - Condors - 3.9
13T - Jam - 3.9
15 - Doublewide - 3.8
16 - Sub Zero - 2.6
NOTE: Seedings for pools E-H reflect W-L record carried over from original pool, not necessarily pool finish. All 1's will be 1-0. All 2's will be 0-1 going into Friday's pools.
Pool A
(2-1) A1: Sockeye (1)
(2-1) A2: GOAT (8)
(2-1) A3: Doublewide (9)
(0-3) A4: El Diablo (16)
ThuGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
A1-A3812-15A2-A4715-10
12:15
2:15
A1-A4815-8A2-A3715-9
3:00
5:00
A1-A2815-13A3-A4715-11
Pool B
(3-0) B1: Johnny Bravo (2)
(1-2) B2: Sub Zero (7)
(2-1) B3: Chain Lightning (10)
(0-3) B4: PoNY (15)
ThuGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
B1-B32615-7B2-B42515-11
12:15
2:15
B1-B42615-11B2-B32515-17
3:00
5:00
B1-B22616-14B3-B42515-5
Pool C
(3-0) C1: Ironside (3)
(2-1) C2: Jam (6)
(0-3) C3: Condors (11)
(1-2) C4: Bodhi (14)
ThuGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
C1-C3615-12C2-C4515-9
12:15
2:15
C1-C4615-8C2-C3515-11
3:00
5:00
C1-C2615-12C3-C4511-15
Pool D
(2-1) D1: Ring of Fire (4)
(3-0) D2: Revolver (5)
(0-3) D3: Truck Stop (12)
(1-2) D4: Machine (13)
ThuGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
D1-D32415-11D2-D42314-13
12:15
2:15
D1-D42415-11D2-D32316-15
3:00
5:00
D1-D22410-15D3-D42311-15
Pool E
(3-0) E1: Sockeye (1)
(2-1) E2: Ironside (3)
(1-2) E3: Jam (6)
(0-3) E4: GOAT (8)
FriGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
E1-E31315-13E2-E41415-11
12:15
2:15
E1-E21316-14E3-E41415-8
Pool F
(1-2) F1: Johnny Bravo (2)
(2-1) F2: Revolver (5)
(1-2) F3: Ring of Fire (4)
(2-1) F4: Chain Lightning (10)
FriGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
F1-F3158-15F2-F4278-15
12:15
2:15
F1-F21515-16F3-F42710-15
Pool G
(3-0) G1: Doublewide (9)
(2-1) G2: Bodhi (14)
(1-2) G3: Condors (11)
(0-3) G4: El Diablo (16)
FriGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
G1-G3514-13G2-G4617-15
12:15
2:15
G1-G2515-12G3-G4615-7
Pool H
(3-0) H1: Sub Zero (7)
(2-1) H2: Machine (13)
(0-3) H3: Truck Stop (12)
(1-2) H4: PoNY (15)
FriGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
H1-H32315-9H2-H42415-11
12:15
2:15
H1-H22315-9H3-H42411-15
Qtrs Play-In
Fri:3:30-5:30pm
H1:Sub Zero12
a F:12GOAT
E4:GOAT15
Qtrs Play-In
Fri:3:30-5:30pm
F4:Johnny Bravo15
b F:13Johnny Bravo
G1:Doublewide10
Championship Bracket
Qrts:SaturdaySemis: SaturdayFinal: Sun 9:00
E1:Sockeye14
c F:11
Johnny Bravo11
Wb:Johnny Bravo15
 
 g F:14
Jam15
F2:Revolver9
  
d F:12
Jam15
 
E3:Jam15
  
  i F:12Jam
F1:Chain Lightning15
  
e F:13
Chain Lightning10
 
Wa:GOAT8
  
 h F:15
Ironside11
E2:Ironside15
 
f F:14
Ironside15
F3:Ring of Fire11
Placement Bracket (5th)
Sat: 12-1:30Sat: 2-3:30
Lc:Sockeye12
j F:11
Revolver13
Ld:Revolver13
 
 l F:17Revolver
Le:GOAT15
 
k F:13
GOAT9
Lf:Ring of Fire12
Placement Bracket (7th)
Sat: 2-2:30
Lj:Sockeye
m F:18
Lk:Ring of Fire
Placement Bracket (9th)
Sat: 9:30-11:00Sat: 11:30-1:00
La:Sub Zero15
n F:1
Machine13
G2:Bodhi12
 
 p F:1Sub Zero
Lb:Doublewide14
 
o F:2
Sub Zero16
H2:Machine16
Placement Bracket (11th)
Sat:11:30-1:00
Ln:Bodhi10
q F:2Doublewide
Lo:Doublewide13
Placement Bracket (13th)
Sat:9:30-11:00Sat:11:30-1:00
G3:Condors14
r F:19
Condors10
H4:Truck Stop13
 
 t F:19Condors
H3:PoNY14
 
s F:20
PoNY3
G4:El Diablo13
Placement Bracket (15th)
Sat:11:30-1:00
Lr:Truck Stop14
u F:20Truck Stop
Ls:El Diablo5
Other Results: