ScoreReport.net Logo
TeamsTournamentsUPA SeriesRRIFeedback

2007 UPA Club Ultimate Championships

2007 UPA Club Ultimate Championships
October 25 - October 28
Sarasota, FL
Final Standings:
1 - Fury
2 - Riot
3T - Brute Squad
3T - Lady Godiva
5 - Capitals
6 - Backhoe
7 - Ozone
8 - Zeitgeist
9 - Safari
10 - Layuma
11 - Wicked
12 - Box
13 - MOJO
14 - Loose Canon
15 - Small Rackages
16 - Ambush

2008 Strength Wildcards:
Northeast - 1, Northwest - 1

Kathy Pufahl Award Winner:
DeAnna Ball, MOJO

Team Spirit Winner:
Ambush

Team Spirit Rankings:
1 - Ambush 4.6
2 - Riot 4.4
3 - Ozone 4.3
4T - Lady Godiva 4.2
4T - Fury 4.2
6 - Layuma 4.0
7T - MOJO 3.9
7T - Small Rackages 3.9
7T - Wicked 3.9
7T - Zeitgeist 3.9
11 - Safari 3.6
12 - Brute Squad 3.4
13T - Box 3.2
13T - Capitals 3.2
15 - Backhoe 3.1
16 - Loose Cannon 3.0
***Voting is now open for the UPA Board of Directors election. Click here (http://www.upa.org/bod/candidate/2008) to view the candidates. Log in to your UPA account, and vote!***
Pool A
(3-0) A1: Fury (1)
(2-1) A2: Ozone (8)
(1-2) A3: Small Rackages (9)
(0-3) A4: Ambush (16)
ThuGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
A1-A32715-3A2-A42815-4
12:15
2:15
A1-A42715-2A2-A32815-10
3:00
5:00
A1-A22715-4A3-A42815-7
Pool B
(3-0) B1: Riot (2)
(2-1) B2: Backhoe (7)
(0-3) B3: MOJO (10)
(1-2) B4: Loose Cannon (15)
ThuGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
B1-B31515-3B2-B41615-3
12:15
2:15
B1-B41515-3B2-B31615-6
3:00
5:00
B1-B21515-9B3-B41610-15
Pool C
(3-0) C1: Brute Squad (3)
(2-1) C2: Safari (6)
(0-3) C3: Wicked (11)
(1-2) C4: Layuma (14)
ThuGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
C1-C32915-9C2-C43015-14
12:15
2:15
C1-C42915-8C2-C33015-7
3:00
5:00
C1-C22915-8C3-C4308-15
Pool D
(2-1) D1: Zeitgeist (4)
(2-1) D2: Capitals (5)
(2-1) D3: Lady Godiva (12)
(0-3) D4: Box (13)
ThuGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
D1-D31714-16D2-D41815-4
12:15
2:15
D1-D41715-10D2-D31816-15
3:00
5:00
D1-D21715-11D3-D41815-11
Pool E
(3-0) E1: Fury (A1)
(2-1) E2: Brute Squad (C1)
(0-3) E3: Safari (C2)
(1-2) E4: Ozone (A2)
FriGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
E1-E3715-4E2-E4815-5
12:15
2:15
E1-E2715-8E3-E489-15
Pool F
(3-0) F1: Riot (B1)
(2-1) F2: Lady Godiva (D1)
(1-2) F3: Zeitgeist (D2)
(0-3) F4: Backhoe (B2)
FriGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
F1-F32515-11F2-F42615-11
12:15
2:15
F1-F22515-3F3-F42614-13
Pool G
(1-2) G1: Small Rackages (A3)
(3-0) G2: Layuma (C3)
(2-1) G3: Wicked (C4)
(0-3) G4: Ambush (A4)
FriGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
G1-G3113-15G2-G4215-10
12:15
2:15
G1-G219-15G3-G4215-11
Pool H
(1-2) H1: Loose Cannon (B3)
(3-0) H2: Capitals (D3)
(2-1) H3: Box (D4)
(0-3) H4: MOJO (B4)
FriGameFldScoreGameFldScore
9:30
11:30
H1-H31911-15H2-H42015-8
12:15
2:15
H1-H2194-15H3-H42015-13
Qtrs Play-In
Fri:3:30-5:30pm
E4:Safari12
a F:14Capitals
H1:Capitals14
Qtrs Play-In
Fri:3:30-5:30pm
G1:Layuma11
b F:15Backhoe
F4:Backhoe14
Championship Bracket
Sat: 9:30-11:30Sat: 1:15&2:15Final: Sun 9:00
E1:Fury15
c F:7
Fury15
Wb:Backhoe7
 
 g F:12
Fury15
F2:Lady Godiva15
  
d F:8
Lady Godiva4
 
E3:Ozone13
  
  i F:12Fury
F1:Riot15
  
e F:9
Riot15
 
Wa:Capitals5
  
 h F:13
Riot6
E2:Brute Squad15
 
f F:10
Brute Squad12
F3:Zeitgeist12
Placement Bracket (5th)
Sat: 12-1:30Sat: 2-3:30
Lc:Backhoe15
j F:7
Backhoe10
Ld:Ozone3
 
 l F:7Capitals
Le:Capitals12
 
k F:8
Capitals11
Lf:Zeitgeist10
Placement Bracket (7th)
Sat: 2-3:30
Lk:Ozone13
m F:8Ozone
Lj:Zeitgeist11
Placement Bracket (9th)
Sat: 9:30-11:00Sat: 11:30-1:00
G2:Wicked12
n F:3
Safari15
La:Safari15
 
 p F:3Safari
H2:Box8
 
o F:4
Layuma8
Lb:Layuma9
Placement Bracket (11th)
Sat:11:30-1:00
Lo:Box11
q F:4Wicked
Ln:Wicked15
Placement Bracket (13th)
Sat:9:30-11:00Sat:11:30-1:00
G3:Small Rackages10
r F:5
MOJO12
H4:MOJO15
 
 t F:5MOJO
H3:Loose Cannon15
 
s F:6
Loose Cannon10
G4:Ambush9
Placement Bracket (15th)
Sat:11:30-1:00
Ls:Ambush1
u F:6Small Rackages
Lr:Small Rackages15
Other Results: