ScoreReport.net Logo
TeamsTournamentsUPA SeriesRRIFeedback

2006 UPA High School Eastern Championships

2006 UPA High School Eastern Championships
May 13 - May 14
Pittsburgh, PA
1. Amherst Regional (Amherst, Mass.)
2. Madison West (Madison, Wisc.)
3. Pennsbury (Fairless Hills, Pa.)
3. Yorktown (Arlington, Va.)
5. Mt. Lebanon (Mt. Lebanon, Pa.)
5. Wissahickon (Ambler, Pa.)
7. Columbia (Maplewood, N.J.)
7. Princeton (Princeton, N.J.)
9. Milton Academy (Milton, Mass.)
10. Lincoln-Sudbury (Sudbury, Mass.)
11. Scarsdale (Scarsdale, N.Y.)
11. Hampton (Allison Park, Pa.)
13. Memorial (Madison, Wisc.)
13. McCallie (Chattanooga, Tenn.)
15. University School of Nashville (Nashville, Tenn.)
15. L.C. Bird (Chesterfield, Va.)

Team Spirit Award - Memorial
Pool A
(3-0) A1: Amherst (ARHS) (1)
(2-1) A2: HB Woodlawn (Yorktown) (8)
(0-3) A3: Scarsdale (12)
(1-2) A4: McCallie School (13)
SatGameFldScoreGameFldScore
9:00
10:15
10:45
12:00
A1-A3915-4A2-A41013-12
1:00
2:15
A1-A4915-6A2-A31012-9
2:45
4:00
A1-A2915-1A3-A4105-15
Pool B
(3-0) B1: Princeton High School (2)
(0-3) B2: LC Bird (7)
(1-2) B3: Milton Academy (11)
(2-1) B4: University School of Nashville (14)
SatGameFldScoreGameFldScore
9:00
10:15
B1-B3713-9B2-B488-15
10:45
12:00
1:00
2:15
B1-B4715-7B2-B387-10
2:45
4:00
B1-B2715-3B3-B488-11
Pool C
(1-2) C1: Mount Lebanon (3)
(2-1) C2: Pennsbury (6)
(2-1) C3: Madison West (Open) (10)
(1-2) C4: Lincoln-Sudbury (15)
SatGameFldScoreGameFldScore
9:00
10:15
C1-C357-15C2-C49,13-8
10:45
12:00
C1-C4511-10C2-C37,12-14
1:00
2:15
2:45
4:00
C1-C257-15C3-C4614-15
Pool D
(2-1) D1: Wissahickon (4)
(3-0) D2: Columbia HS (5)
(1-2) D3: Hampton (9)
(0-3) D4: James Madison Memorial (16)
SatGameFldScoreGameFldScore
9:00
10:15
D1-D3615-8D2-D410,15-10
10:45
12:00
D1-D4615-6D2-D38,15-7
1:00
2:15
D1-D2611-15D3-D4515-12
2:45
4:00
Championship Bracket
Sat 4:45 PMSun 10:30 AMSun 12:30 PMSun 2:30 PM
 
A1:Amherst (ARHS)15
B2:University School of Nashville6
e F:7
Amherst (ARHS)15
a F:10
Mount Lebanon2
 
C3:Mount Lebanon15
 i F:1
Amherst (ARHS)15
 
D1:Columbia HS13
  
C2:Pennsbury15
f F:8
Pennsbury5
 
b F:7
Pennsbury14
  
B3:Milton Academy6
  k F:1Amherst (ARHS)
 
C1:Madison West (Open)15
  
D2:Wissahickon15
g F:9
Madison West (Open)15
 
c F:8
Wissahickon8
  
A3:McCallie School7
 j F:2
Madison West (Open)6
 
B1:Princeton High School13
 
A2:HB Woodlawn (Yorktown)15
h F:10
HB Woodlawn (Yorktown)5
d F:9
HB Woodlawn (Yorktown)14
D3:Hampton5
9th Place Bracket
Sun 8:30 AMSun 10:30 AMSun 12:30 PM
La:University School of Nashville13
l F:7
Scarsdale10
A4:Scarsdale14
 
 p F:5
Milton Academy15
Lb:Milton Academy15
  
m F:8
Milton Academy14
 
D4:James Madison Memorial10
  
  r F:5Milton Academy
Lc:McCallie School13
  
n F:9
Lincoln-Sudbury12
 
C4:Lincoln-Sudbury14
  
 q F:6
Lincoln-Sudbury2
Ld:Hampton15
 
o F:10
Hampton10
B4:LC Bird10
5th Place (tie)
Sun 12:30 PM
Le:Mount Lebanon15
s F:9Mount Lebanon
Lf:Columbia HS7
5th Place (tie)
Sun 12:30 PM
Lg:Wissahickon15
t F:10Wissahickon
Lh:Princeton High School9
13th Place (tie)
Sun 12:30 PM
Ll:University School of Nashville8
u F:7James Madison Memorial
Lm:James Madison Memorial15
13 Place (tie)
Sun 12:30 PM
Ln:McCallie School15
v F:8McCallie School
Lo:LC Bird9
Other Results: